Extension Attribute (OS - Enabled System Preference Panes) script help

Mhomar
Contributor

I am trying to get the JAMF "OS - Enabled System Preference Panes" extension attribute script to work. The best I get is the result of "Fail (( lots of pref pane data here))". I am pushing all the enabled pref panes via MCX and this file is working on all the computers it is pushed to. PS Reporting on this setting is a requirement in my environment so all help is greatly appreciated!!!!

## Following is the actual script I am running within the extension attribute.

#!/bin/sh
desiredResult='( “com.adobe.flashplayerpreferences”, “com.adobe.versioncueCS3.VCPrefPane”, “com.adobe.versioncueCS4.VCPrefPane”, “com.apple.Localization”, “com.apple.prefs.backup”, “com.apple.preferences.Bluetooth”, “com.apple.preference.datetime”, “com.apple.preference.desktopscreeneffect”, “com.apple.preference.digihub.discs”, “com.apple.preference.displays”, “com.apple.preference.dock”, “com.apple.preference.energysaver”, “com.apple.preference.expose”, “com.apple.preference.ink,” “com.apple.prefpanel.fibrechannel”, “com.apple.preference.general”, “com.apple.preference.keyboard”, “com.apple.preference.mouse”, “com.apple.preference.network”, “com.apple.preferences.parentalcontrols”, “com.apple.preference.printfax", "com.apple.preference.quicktime”, “com.apple.preference.security”, “com.apple.preferences.sharing”, “com.apple.preference.sound”, “com.apple.preference.speech”, “com.apple.preference.spotlight”, “com.apple.preference.startupdisk”, “com.apple.preference.swamp”, “com.apple.preference.trackpad”, “com.apple.preference.universalaccess”, “com.apple.preferences.users”, “com.citrix.StandAlone”, “com.divx.divxprefs”, “com.google.MacFUSE”, “com.growl.prefpanel”, “com.Logitech.Control Center.Preference Pane”, “com.paragon-“software.filesystems.ntfs.prefpanel”, “com.symantec.quickmenu.prefpane”, “com.wacom.settingsPrefPane”, “net.telestream.wmv.prefpane” )'

lastUser=last -1 -t console | awk '{print $1}'
result=mcxquery -user "$lastUser" -format tab | grep EnabledPreferencePane | awk -F " " '{print $5}'
if [ "$desiredResult" == "$result" ]; then
echo "<result>Pass ($result)</result>"
else
echo "<result>Fail ($result)</result>"
fi

## The actual result follows

Fail (( "com.adobe.flashplayerpreferences", "com.adobe.versioncueCS3.VCPrefPane", "com.adobe.versioncueCS4.VCPrefPane", "com.apple.Localization", "com.apple.prefs.backup", "com.apple.preferences.Bluetooth", "com.apple.preference.datetime", "com.apple.preference.desktopscreeneffect", "com.apple.preference.digihub.discs", "com.apple.preference.displays", "com.apple.preference.dock", "com.apple.preference.energysaver", "com.apple.preference.expose", "com.apple.preference.ink", "com.apple.prefpanel.fibrechannel", "com.apple.preference.general", "com.apple.preference.keyboard", "com.apple.preference.mouse", "com.apple.preference.network", "com.apple.preferences.parentalcontrols", "com.apple.preference.printfax", "com.apple.preference.quicktime", "com.apple.preference.security", "com.apple.preferences.sharing", "com.apple.preference.sound", "com.apple.preference.speech", "com.apple.preference.spotlight", "com.apple.preference.startupdisk", "com.apple.preference.swamp", "com.apple.preference.trackpad", "com.apple.preference.universalaccess", "com.apple.preferences.users", "com.citrix.StandAlone", "com.divx.divxprefs", "com.google.MacFUSE", "com.growl.prefpanel", "com.Logitech.Control Center.Preference Pane", "com.paragon-software.filesystems.ntfs.prefpanel", "com.symantec.quickmenu.prefpane", "com.wacom.settingsPrefPane", "net.telestream.wmv.prefpane" ))

Clearly I am very weak in this area and I am positive I am leaving out vital information for anyone to actually be able to help with out asking more questions, but I am not sure what you may need. So please ask for more detail. Thanks in advance.

0 REPLIES 0